На головну Рос

КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ


Це спосіб мислення, що дозволяє аналізувати інформацію, що надходить і ставити її під сумнів, формулювати обґрунтовані висновки, створювати власну оцінку того, що відбувається, а також приймати рішення в умовах невизначеності.

Люди, які мають розвинуте критичне мислення, ставлять ідеї і факти під сумнів, замість того, щоб прийняти їх в первинному варіанті. Вони також намагаються з'ясувати, чи відповідають їхні ідеї, аргументи і висновки загальній системі цінностей, зберігаючи відкритість для заперечень і дискусій.

Принципи критичного мислення:

  • Нічого не приймайте на віру.
  • Враховуйте мотив вчинку / позиції.
  • Проводьте власне дослідження.
  • Задавайте питання.
  • Розбивайте великий масив інформації на менші частини.
  • Чи не вважайте, що ви завжди прав.
  • Не бійтеся помилятися.

Як же розвинути критичне мислення?  У цьому допоможуть прості підказки:

I. Для початку необхідно проаналізувати інформацію, інтерпретувати дані / Це найважливіша компетенція, яка пов'язана з досвідом роботи з інформацією. Що первинне, а що вторинне? Що головне, а що другорядне? Де причина, а де наслідок? Як одне взаємопов'язане з іншим?

II. Критично мислячої людини складно обвести навколо пальця, тому що він легко знаходить логічні помилки і невідповідності в міркуваннях. Скористайтеся простим алгоритмом критичних питань: а) чи зрозумілий предмет обговорення? б) чи немає підміни теми або навмисних перемикань? в) звужується або не розширювати чи тема? г) всі аргументи можна назвати правдивими? д) всі доводи розкриті і доведені? е) чи немає протиріч? е) Чи є чіткий причинно-наслідковий зв'язок?

III. Одна справа - знайти логічні помилки, інша справа - їх пояснити і обгрунтувати своєму опонентові. Навик аргументації і переконливого обгрунтування - ключова компетенція критичного мислення. Переконувати повинні всебічно доведені і розкриті доводи.

IV. Людина може в теорії відмінно аналізувати інформацію, знаходити логічні помилки у вправах в підручнику за логікою, вибудовувати аргументи на штучному форматі «дебати», але це нічого не коштує, якщо він не може перевести всі ці знання і вміння в практику і вирішувати реальні практичні кейси . Саме тому четверта складова критичного мислення - застосування результатів до вирішення проблем.

Підготувала Анастасія Алексіна, практикуючий психолог школи

Оставьте комментарий!

Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

(обов’язково)